BASENJI

SPORT

                           

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

   

VELKÁ CENA MB 21.6.2009

a basenjicí opět druhé nejpočetnější plemeno hned po vipetech. Po náročném basenji srazu se dostavila šestice závodníků - Ankan Ningen Banken, Haya Ekibondo, Fable Hanáček, Irongo Hanáček, ze Slovenska Kipawa Bena Makima a premiérově ještě s horkou licencí v kapse Isoke Hanáček.

Rozběh byl rozděl do dvou běhů po třech, takže na finálový běh stačilo čistě zaběhnout jakýkoliv výsledek. První rozběh byl ryze dámskou záležitostí - Fable, Haya, Isoke. Raketový start nám předvedla Haya a šla okamžitě do vedení, stíhána druhou Fable a v těsném závěsu Isoke. Ještě v první rovince se Haya pravděpodobně zalekla svého vedení a rozhodla se kamarádsky popustit do vedení Fable, která toho samozřejmě okamžitě využila Hayu podběhla a vedení si nenechala již vzit, Haya s Isoke na ni dotíraly a běh to byl opravdu krásný a vyrovnaný. Nakonec pořadí v cíli Fable, Haya, Isoke.

V dalším rozběhu se představil Irongo, Aki a Kipi. Oba kluci krásně vyběhli, vedení se okamžitě ujal zkušený Aki, v první rovince o sobě však dal vědět Irongo, který mohutným sprintem předběhl a vytvoříl si tak slušný náskok. Ze zadních pozic se velice statečně dotahovala Kipi. Cílem první prolétl Irongo ve skvělém čase 30,95s, mezitím si Aki běžel pro druhé místo, na rovince však lehce zpomalil počkal na Kipi a těsně před čárou se do své kolegyně trochu opřel, což neuniklo očím rozhodčích a Aki bohužel dostal "D" a závod pro něj skončil.

Odpoledne už jsme všichni netrpělivě čekali na finále. Tento běh se opravdu vydařil, pořadí na první příčce se měnilo jak aprílové počasí. Nejlepší start opět předvedla Haya, výborně vystartovala i ze šestého boxu Fable. Haya šla hned do vedení, na první rovince, ale už vedla Fable, všichni běželi krásně v jednom chumlu. Ze zadních pozic se pěkně propracoval Irongo až na vedoucí pozici, za ním v závěsu Fable, výborně běžela Isoke, která se držela na úrovni s Fable tedy mezi druhou a třetí pozicí, Haya začala mírně ztrácet, Kipi po o vteřinku pomalejším startu než ostatní, lehce ztrácela na páté pozici. Mezitím si v poslední zatáčce před cílovou rovinkou vytvoříl náskok Irongo a hnal se pro své další vítězství. Fable "setřásla" dotírající Isoke, na rychlého Irongo to však již nestačilo a uhajila tak krásné druhé místo. Opravdu krásný finiš předvedla Haya, která stáhla ztrátu a propracovala se na třetí místo, čtvrtá doběhla Isoke a na pátém místě Kipi.

Za zmínku jistě stojí čas vítěze a to 30,88s (měřeno stopkami). Vítězi moc gratulujeme.

Kristýna Trnková

 

BRZY BUDE DOPLNĚNO VIDEO Z DOSTIHU