BASENJI

SPORT

             

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

                

                

   JAK ZÍSKAT DOSTIHOVOU LICENCI?

   Na tréninky si mohou na dostihové dráze chrti "lovit" již od věku 4 měsíců - na vzdálenost přiměřené jejich věku. Jakmile dosáhne chrt určitého věku (malá plemena tedy i basenji 1 roku), členská organizace ČMKU (většinou pořadatel dostihu) Vám prodá za stanovený poplatek (20,-Kč) tréninkovou kartu, kam se zaznamenávají výsledky běhů mladých. Až po úspěšném splnění licenčních zkoušek se může vydat dostihová licence ČMKU. Licenční zkoušky se skládají z jednoho soloběhu, kdy má chrt prodázat zájem o návnadu, a dvou společných běhů nejméně tří jedinců u plemene whipet, greyhound a afgán a nejméně dvou jedinců u ostatních plemen - vše v předepsané výzbroji (dečka s číslem, náhubek) a ze startovacích boxů. Po splnění těchto podmínek  zašle majitel psa tuto tréninkovou kartu, fotokopii PP psa a určený poplatek (500,-Kč) registrátore dostihových licencí. Tréninková karta musí obsahovat potvrzení o členství majitele psa v některé organizaci zastřešené ČMKU (FCI) - (např. BKB).

 

Dostihovu licenci vystavuje prostřednictvím registrátorky dostihových licencí ČMKU. Licence musí obsahovat: plemeno,pohlaví, jméno psa i chovné stanice, číslo plemenné knihy, číslo tetování (čipu), datum vrhu, jméno a přesnou adresu majitele. Dostihovou licenci vystavuje členský subjekt  FCI v zemi trvalého bydliště majitele psa (tedy v ČR ČMKU)

 

Registrace dostihových licencí:

 

Dana Bejčková

Vrchlického 28

41901, Duchcov

 

informace převzaté ze servru www.drahakolin.ic.cz

 

POZOR DOSTIHOVÁ LICENCE PLATÍ TÉŽ JAKO LICENCE COURSINGOVÁ!!!

 

KDE MOHU SE SVÝM BASENJIM BĚHAT?

 

Dostihová dráha Kolín www.drahakolin.ic.cz

Dostihová dráha Mladá Boleslav www.racingmb.com

Dostihová dráha Lednice - Areál zámku Lednice

Dostihová dráha Praskačka je v soukromém vlastnictví a není možno tam běhat s basenjim

 

PRAKTICKÉ RADY A INFORMACE

Co si vzít sebou na první trénink?  Očkovací průkaz psa, kopii PP, náhubek, vodítko (NE flexi), obojek ze kterého se Vám basenjík nevyvlékne - nevíte jak bude reagovat na návnadu, pokud máte, tak dečku s číslem (není nutné), misku s vodou.

 

Co si vzít sebou na dostih? Očkovací průkaz psa, licenci vystavenou příslušnou organizací, náhubek (pokud možno dostihový), vodítko (NE flexi), obojek, dostihovou dečku s číslem, misku s vodou. Pes při dostihu běží pouze s náhubkem a dečkou.

 

Pravidla dostihového areálu: Je přísně zakázáno vypouštět psy na volno  v celém dostihovém areálu, ač k tomu některé oplocené plochy opravdu svádí..

 

Co se může přihodit na prvním tréninku?

 

Můj pes nejeví zájem o návnadu: Pejsek může být ze všeho dost "vyjukaný", nové prostředí, spousta pejsků, je dobré aby si Váš pes návnadu očichal pokud je to možné si s ní i pohrál, návnada by měla být tažena pomalu, aby o ni pejsek nakonec zájem projevil, někdy pomůže, když si páníček oběhne kolečko spolu s pejskem a povzbuzuje ho.

 

Můj pes nechce do boxů: Tímto problémem jsme si prošli asi všichni majitelé dostihových pejsků, je to pouze o trpělivosti, na dráze Vám s tímto problémem ochotně pomůžou. Pejsek se může projít otevřeným boxem, na prvním tréninku většinou pes startuje takzvaně "z ruky" majitel psa vypustí jako na coursingu. V každém případě by Vás první neúspěch neměl odradit, je opravdu velice málo jedinců, kteří hned napoprvé odstartovali z boxů bez problému.