BASENJI

SPORT

             

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

                

                

  

Batuu a agility

Chtěla jsem zkusit, jak půjde basenjíkovi tento druh náročného sportu, jak pro psa tak pro člověka (chce to fyzičku jestli chcete psovi stačit a pokud pes neběží sám na ruku). Pes by měl velmi dobře spolupracovat a být ochoten poslechnout všechny povely. Basenjík poslechne tak na 50% myslím, že víc jak 85% nedosáhne, což při tomto sportu je celkem obtížné, ale ne nereálnéJ

                  Byla jsem podruhé na agility táboře s tím , že tam ten pes (Batuu) nejde se to naučit, ale s tím že bude aspoň pracovat mezi psy na volno. Vyzkoušeli jsme všechny překážky: skočky, kladinu, tunel látkový – pevný, áčko, kruh, houpačku, dálku a slalom. Nebudu tu psát všechny pravidla (najdete si je na klubu agility), ale podotknu že basenji patří do kategorie SMALL (výška kohoutku do 43cm), to znamená , že se skokové překážky dávají na 3. příčku .Větší basenjíci by museli skákat výš. Překážky nám šli skvěle, kromě snad nepochopitelného slalomu- myslím pro basenjí hlavičku dosti náročné J , proč by měl střídat tyčky, když to může oběhnout?! A tak jsme slalom vynechávali. V tunelu se párkrát zastavila a vychutnávala si nenucené poslouchání, na áčku měla rozhled a houpačka se houpala. Batuu poslouchala v 70% případech a byla jsem aspoň trochu ráda. Na závěrečný závod jsme si raději netroufly (pes musí běžet bez obojku, bez dotyku pána, minimálně 20 překážek na parkuru a bez pamlsku) – a bez PAMLSKU neudělala ani ránu, ani když jsem si potřela ruce párkem nepomohlo.

                  Závěrem bych chtěla podotknout, že agility můžou zkusit všichni basenjíci, každý basenjík je jinak poslušný  a myslím si vidět, že vidět basenjíka na oficiálních závodech se ještě dlouho nikomu nepodaří, ale tréninky jsou často navštěvovány právě basenjíky, myslím si, že se tam basenjík hodně přiučí.

 Tereza Sombatti a Batuuli Owando

 

                     

Batuuli Owando