BASENJI

SPORT

                           

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

   

Mistrovství Čech  - Mladá Boleslav  13.9.2009

Na tento mistrovský dostih se sjelo 6 basenjíků, Irongo, Isoke, Fable všichni Hanáček, Cituli Owando a finská fena Liljeborgs Dan Galina of Phoebus a finský pes Faraoland Xcuse Me Desmond.

Rozběh byl rozdělen po třech. V prvním běhu se nám představila Isoke, Fable a Xcuse Me Desmond. Finský pes se okamžitě ujal vedení, následován Isoke a třetí Fable. Toto pořadí vydrželo až do cíle.

Druhý rozběh ve složení  Liljeborgs, Irongo a Cituli, probíhal v podstatě podobně jako ten první, od začátku se vedení ujala finská fenečka Liljeborgs a s pěkným náskokem zvítězila před druhým Irongem a třetí Cituli. V obou rozbězích se prakticky nepředbíhalo.

Napjatě jsme všichni očekávali finále, finští basenjíci nám ukázali, že nic jiného než bednu neberou. Naši největší nadějí tak byl Irongo, Isoke běžela taky velice slušně, Fable se její rozběh naopak nevydařil a na bednu to rozhodně nevypadalo. Citulka toho letos moc nenaběhala a tak mezi žhavé favority taky nepatříla.

O co více si je člověk jistý, že to asi nevyjde o to více se pak v cíli diví :) Finálový běh by se dal v podstatě shrnout do několika slov "prostě jeden velký chumel basenjíků" o první místo se tahal Irongo s finským Xcuse Me Desmond. Fable společně s finskou Liljeborgs zvolily vnitřní dráhu a bohužel, tak obě holky zůstaly uzavřené skoro bez možnosti propracovat se více dopředu. Hned vedle Fable s Liljeborgs se držela Isoke, s mírným odstupem Cituli. Na čáře byl nakonec po krásném finiši první Irongo v čase 31,19s, druhý finský pes Xcuse Me Desmond, kdo byl na třetím místě a dále jsme si museli počkat až na hlas komentátorky. V podstatě jsme si nikdo nebyl jistý kdo vlastně vůbec vyhrál, jak jsem již napsala, doběh byl prostě jeden velký chumel. Nakonec byla na třetím místě o čumák rychleji Isoke před čtvrtou Fable, s metrovým odstupem pak pátá Liljeborgs a šestá Cituli Owando.

S finskou majitelkou Liljeborgs jsme si pak v žertu zanadávaly, jak ty našeho holky (Fable a Lili) mohly dopadnout, kdyby se bývaly nenechaly zavřít. Liljeborgs měla opravdu výborný rozběh a páté místo ve finále majitelku určitě trochu zklamalo. Fable naopak překvapila a majitelce (tedy mě) udělala velkou radost, že držela krok s chumlem a doběhla pěkně na těsno. Výborně se dostih vydaříl mladé Isoke, která po CACTovém vítězství na coursingu, předvádí svou výbornou formu i na dráze. Irongo si konečně dokázal, že v pohodě stačí i na své psí kolegy a nemusí se tak spokojit pouze se skalpem psích slečen :)

Pokud by snad měl někdo zájem o štěňátka po sportovně vedených basenjících, tak fenka Liljeborgs bude na podzim nakryta psem Xcuse Me Desmond. Osobně si myslím, že na sportování s basenjíkem, ať se jedná o coursing či dostihy to však vliv nemá a rychlého psa natrénujete i po čistě výstavních rodičích :)

Kristýna Trnková

FOTKY ZDE

Červená dečka Faraoland Xcuse Me Desmond, Modrá Liljeborgs Dan Galina of Phoebus, Bílá Isoke Hanáček, Černá Irongo Hanáček, Žlutá Fable Hanáček, Proužkovaná Cituli Owando

autor fotografií Zdeněk Trnka