BASENJI

SPORT

                           

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

   

4.7.2009 - Coursing Křešín, bodovací závod

Křešínská trať je charakteristická svým převýšením a polohou. Je umístěna na dlouhé louce ve stráni obklopené lesem. Startuje se do kopce,  následuje stoupání k lesu, kde se honí psi za střapcem asi 30 sekund. Poté se střapec vrací z kopce zpět na úroveň startu, kde je cíl. Je dlouhá kolem 600 m. Celý běh trvá něco kolem jedné minuty. Naviják je umístěn zhruba v polovině kopce pro lepší přehled.
          Letošní Křešínský coursing byl rozdělen do dvou dnů. První den soutěžila plemena chrtovitá (X.skupina FCI) + vybraná plemena V. skupiny FCI. Druhý den pak všechny ostatní plemena. Závodu se zúčastnili 3 basenji. Letos již zkušený coursingový závodník Gambo Ekibondo. Jeho mladší sestřička Haya Ekibondo přijela vyzkoušet poprvé coursing  závodně. Účast Ankana Ningena Bankena se dala tušit vzhledem k tomu, že je sportovcem tělem i duší.
         První běh byl rozdělen do dvou. Nejdříve si to rozdali basenji kluci. Ankan a Gambo. Oba coursing letos již běželi, tak běh probíhal bez problémů až do závěrečného „kill“u.
Haya běžela hned následující běh sólo. Za střapcem se držela skvěle a do cíle doběhla stále se zaujetím o střapec. Nejvíce bodů za první běh dostala právě Haya 176 b., Gambo získal 173 b. a Ankan 171 b.
        Druhé kolo se běželo společně (feny i psi). Haya nastoupila v červené dečce, Gambo v bílé a Ankan v modré. Nejrychleji vyrazil Gambo následován společně Hayou a Ankanem. Haya měla nejvýhodnější postavení na staru (nejvýše), tak kluky brzo dotáhla a pak  nastala ta správná basenji štvanice. Za pár sekund ale soutěžící zmizli na dlouhých 20 sekund za horizontem. Co se tam dělo, vědí asi jen porotci. Při návratu z kopce ale suverénně vedla mladá Haya, následovaná Gambem. Opodál  kontroloval situaci s odstupem Ankan. Haya provedla ukázkový „kill“ a nad střapcem čekala na kolegy. V druhém kole získala Haya 181 b., Gambo 177 b. a Ankan opět 171 b.
       Pro další zájemce o účast na této akci : Řádně si prohlédněte polohu trati na internetových mapách. Trať je na soukromém pozemku a hledá se obtížně. Vjezd je přes vrata a nádvoří statku do strmého kopce. Příjezd do obce doporučuji přes obec Felbabka. Po dohodě lze stanovat přímo v místě závodiště.

Feny : 1. Haya Ekibondo (357 b.)                             

Psi :    1. Gambo Ekibondo (350 b.)
           2. Ankan Ningen Banken ( 342 b.)

Celkově se basenjici mezi 50 závodícími (chrpovitými)  také neztratili :

11.-.13. Haya Ekibondo
27.-.29. Gambo Ekibondo
37. Ankan Ningen Banken


Miloš Novotný (Haya) - www.haya.bloguje.cz

VIDEO ZDE

FOTO ZDE