BASENJI

SPORT

             

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

                

                           

                       

Trénink Kolín 25.4.2009

 

v sobotu asi padl rekord v počtu trénujících basenjíků, dovolím si říci, že basenjíci tentokrát opravdu velmi konkurovali co do počtu vipetům. Sešli se jak nováčci, tak i zkušení závodníci. Jestli jsem to dobře spočítala, tak přítomno bylo 14 basejíků z toho 12 se postavilo na dráhu.

 

Samozřejmě nechyběli zkušení Ankan Ningen Banken (Aki), Gambo Ekibondo, Fable Hanáček, Alcea Orange Triumhp (Sunny) a mladá Haya Ekibondo. Z nováčků se nám představili rovnou tři "Íčkový" sourozenci Irongo, Izegbe a Isoke všichni Hanáček. Dále pak Gemi  Hanáček  Wenet(Džesika), Sternhimmels Jamais Vu (Maty), Kimulimuli Bena Makima a její syn Aramis Adenike Belongo.

 

A jak to vše probíhalo? Většina již zkušených basenjíků si dala na "rozehřátí" sólo běh. První lehce napínavý souboj nám ukázala Fable a Irongo Hanáček. Irogno je se již na dráze parkrát ukázal a tak pár zkušeností již posbíral. Irongo vylétl z boxů a hned se ujal vedení, Fable na startu lehce zaspala. Irongo tak prakticky Fable nedal žádnou šanci a s přehled doběhl první a přerušil tak letošní neporazitelnost Fable.

 

Po delším čekání se nám převedli všichni nováčci. Většina běžela pouze rovinku mimo box a bez výbavy. Dvě rovinky si zaběhl mladý Maty, první běh lehce vyklusával, ale při druhé rovince již evidentně jevil zájem o návnadu a běžel opravdu moc pěkně.

 

Krásnou rovinku zaběhla také Isoke Hanáček. Bez problémů sledovala návnadu a na podruhé už si dala celé kolo (se svou sestrou Izegbe). Opět předvedla krásné stíhání návnady.

 

Alcea (Sunny) sice k nováčkům nepatří, ale zaběhla si dvě delší rovinky. Oba běhy zvládla ukázkově, jak za starých časů :-)

 

Aramis je zatím ještě mladíček, ale i on nám předvedl dvě krásné rovinky. První se mu ještě nechtělo a vrátil se zpět, ale druhá už byla o poznání lepší.

 

Izegbe Hanáček se bohužel moc nedařilo, rovinku běžela lehce nejistě a po chvíli se vrátila, společný běh se svou sestrou Isoke, ale zvládla, až po proběhnutí cílem by si holky radši hrály spolu, než se střapečkem.

 

Bohužel se nedařilo moc ani Gemi (Džesika), i ona se pří sólo běhu vrátila.

 

No a to nejlepší přišlo samozřejmě až nakonec. Konečně taky jednou startovali basenjíci z plně obsazených boxů a můžu říci, že u přihlížejících vipetářů měli veliký úspěch. Hned po startu šel do vedení mladý Irongo, který se zde předvedl opravdu výborně, druhá se držela Haya Ekibondo, chvílemi si Irongo a Haya vedení prohodili, třetí se držela Fable, za ní pak Aki, Gambo, Kimulimuli. Doběh byl nádherný, z fotek které jsem měla možnost shlédnou a komentáři ostatních, se domnívám, že pořadí na cílové čáře bylo Fable, Irongo, Haya, Aki, Gambo a Kimulimuli. První tři pozice byly opravdu na těsno po nich v závěsu doběhl Aki a Gambo a s odstupem pak Kimulimuli. Fable pravděpodobně nasadila svůj pověstný finish a na poslední chvíli se propracovala na první pozici, musím však ještě jednou vyzvednou skvělé výkony Ironga a hlavně mladé fenečky Hayai, která se každým během zlepšuje. Aki stále ještě dolaďuje formu, no a Gambo opět nešťastně startoval, také nesmím zapomenout na fakt, že Kimulimuli si v zimě plnila své mateřské povinnosti což samozřejmě dost ovlivnilo i její momentální formu.

 

Bylo by fajn, kdyby se tento počet basenjíků stal pravidelností a ne pouze vyjímkou. Všem zúčastněným moc gratuluji k pěkným výkonům a zase někdy příště :)

 

Kristýna Trnková