BASENJI

SPORT

                           

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

 

POJIZERSKÉ DERBY 10.5. 2009  - Mladá Boleslav

Krásné počasí, plné boxy, napínavý dostih, skvěle připravení basenjíci, i takhle by se dal charakterizovat nedělní dostih. Poprvé v historii, se nám podařilo na oficiálním dostihu naplnit boxy, i když už jsme byli několikrát svědky plně obsazeného běhu, vždy se jednalo pouze o běh tréninkový.

A kdo se o tento basenjí "rekord" postaral? Samozřejmě nechyběli Fable Hanáček, Ankan Ningen Banken, Haya Ekibondo, letos prvně i Cituli Owando a dvě fenky až z dalekého Finska a to mladá Liljeborgs Dan Galina of Phoebus a šestiletá Yulara Inula.

Rozběhy byly tentokrát dva, v každém se nám představila trojice závodníků. V prvním rozběhu se na start postavila Haya Ekibondo, Ankan Ningen Banken a finská Liljeborgs. Start se povedl všem, vedení se ujala mladá finská fenka, těsně následována Hayou, s mírným odstupem pak Aki. Toto pořadí již vydrželo až do cíle. Mladá Liljeborgs zaběhla v tomto rozběhu opravdu vynikající čas 30,52!!!

Druhý rozběh patřil Fable Hanáček, Cituli Owando a Yulara Inula. S boxu č.6 krásně vyrazila Fable a okamžitě si utvořila pěkný náskok, který ještě pomalu zvyšovala a nedala tak nikomu jinému šanci a doběhla ve vynikajícím čase 30,67. S odstupem pak následovala Cituli Owando a s dalším odstupem pak Yulara Inula.

Po polední pauze přišel čas na námi všemi očekávané finále. Červenou jedničku za  nejlepší čas v rozběhu oblékla úřadující dostihová šampionka Francie a Švýcarska finská Liljeborgs Dan Galina of Phoebus, modrou dvojku pak Fable Hanáček, trojku Haya Ekibondo, čtyřku Cituli Owando, pětku Ankan Ningen Banken a šestku Yulara Inula.

Zazněl povel do boxů, návnada se rozjíždí, mříž letí nahoru a šest basenjíků vyráží na trať. Skvěle odstartovali všichni kromě Akiho, který mírně zaspal a jistě ho to stálo pár cenných setinek. Do vedení šla okamžitě finská jednička, následována mladou Hayou a Fable s Cituli, v závěsu pak Yulara a mohutně dotahující Aki. V první rovince, se však Fable propracovala vnitřkem dráhy na první místo, ale boj to byl opravdu krásný, finská Liljeborgs neustále dotahovala a za žádnou cenu se nechtěla vzdát prvního místa tak snadno, vedle jako lvice bojovala Haya a i ona chtěla výrazně promluvit do úmístění na bedně, mezitím se Aki krásně dotáhl a propracoval na čtvrté místo, patá běžela Cituli a s odstupem pak další finská fenka Yulara. V poslední zatáčce drama vrcholilo ve vedení stále Fable, druhá Liljeborgs s Hayou. V cílové rovince už bylo téměř jisté, že toto krásné a dramatické derby vyhraje Fable Hanáček, nastal však boj o druhou příčku mezi finskou Liljeborgs a Hayou. Cílem jako první prolétla Fable s mini náskokem a v krásném čase 31,05 těsně před čárou se finská jednička lehce otočila po Haye, netroufnu si říci na kolik tato kolize poznamenala výsledek, Haya opravdu výborně finišovala a cílem nakonec proběhla jako třetí za finskou Liljeborgs. My co jezdíme již dlouho, víme, že to co by u vipetů prostě neprošlo, tak u basenjíků se toleruje. Čtvrté místo si pohlídal Ankan Ningen Banken, patá pak doběhla Cituli Owando a s odstupem na šestém místě doběhla finská Yulara Inula.

Po doběhu, jak je již zvykem následovalo vyhlášení. Pro nás co se dostihům věnujeme pravidelně již několik let, zněl hlas moderátorky jako rajská hudba, když vyhlásila, že plemeno basenji je po vipetech druhou nejpočetnější výpravou, konečně jsou vidět za naší prací výsledky, protože jen pro zajímavost, co do počtu zúčastněných za sebou basenjíci nechali takové dostihové "legendy" jako jsou greyhoundi, afgánští chrti, saluky či italští chrtíci. Všem účastníkům děkuji za krásný závod těším zase někdy příště a zase z plných boxů :)

Kristýna Trnková

FOTKY ZDE