BASENJI

SPORT

                           

    Úvod

   Novinky

   Dostihy

    Coursing

    Agility

    Výcvik

    Dotazy

   

  Mistrovství Čech CACT

Není důležité vyhrát, ale nezrakvit se…
I tak by se dalo charakterizovat nedělní krásné odpoledne. Odpoledne plné naštvaných obličejů, technických problémů a nejednoho zraněného psa. Problémy začínali už příjezdem k Chlumeckému areálu „Amerika“.
Nikde na webu žádné upozornění na objížďku zapříčinilo bloudění po okolí. Přejímka byla do půl desáté a lidé u ní velmi nepříjemně komentovali jakýkoli pozdější příchod. Z basenjiků se to povedlo Gambovi, ale nakonec i on společně s Ankanem a Isoke nastoupil do závodu. K našemu nadšení basenji zahajovali závod. Start se „trochu“ opozdil. Z deseti hodin na třičtvrtě na dvanáct. Ale to se někdy stává, měli jsme pro to pochopení. Méně našeho pochopení už sklidil jezevčík procházející se uprostřed dráhy. I ten nakonec zmizel v nenávratnu. Po dvou hodinách o první pokus natažení střapce byl vypuštěn zkušební běh. Na třikrát návnada dojela do cíle a tak mohli basenjii „bezproblémů“ zahájit úvodní běh dnešního dne.
S červenou dečkou startoval Aki, s bílou Gambík a s modrou Isy. Návnada se rozjíždí, basenjii nadšeně demolují své paničky a startérka konečně křičí „můžete, tak je pusťte, dobrý“ zkrátka používala různý repertoár názvosloví srozumitelný zajisté každému zkušenému coursingáři. Do vedení se dostal Gambo společně s Isou. Aki byl na startu o metr pozdržen, aby mohl naplno využít svého úvodního zrychlení. Basenjíci na trati opět výborně spolupracovali, střídali se mezi kladkami. Isoke s Gambem často volili stejnou trasu a Aki si běžel tak trochu po svém. O střapec se v cíli „přátelsky“ podělili a mohli jít čekat na druhé kolo. Bohužel při odchodu z tratě jsem si všimla, že Aki si někde na trati ošklivě utrhl paspárek. Těžko říci jak se to mohlo stát. Návnada byla tažena dobře. Možná trhnutím o vyšší zbytky posekaného jetele. Po ošetření jsme solidárně čekali s ostatními, co bude dál. Vzdát závod se nám nechtělo.
Kolem třetí odpoledne vrcholila první polovina běhů prvního kola. Starty na třikrát a půlhodinové prodlevy nebyli výjimkou. Velice špatné tažení návnady zapříčinilo nejedno zranění. Psy nabíhali na kladky, motali se do drátu, až z toho mráz běhal po zádech. Naviják neměl patřičné zrychlení, nesmyslně se zastavoval a znovu rozjížděl.
V pět hodin byl závod „slavnostně“ ukončen. Omluva některým lidem pochopitelně nestačila a všude to vřelo jako v pekle. A není se čemu divit, vždyť to měla být přehlídka běhů psů hodných titulu Mistr Čech a ne parodie na coursingový trénink.
Psi, kteří si stihli zaběhnout své první kolo, byli ohodnoceni, a jejich celkové skóre vynásobeno dvěma.
Pro basenjíky to znamenalo následující pořadí.
První místo se ziskem 48 bodů pro Isoke Hanáček a titul Mistr Čech, Res. CACT.-kategorie basenji fena.
Druhé místo v kategorii basenji pes se ziskem 47 bodů pro Gamba Ekibonda.
A celkovým vítězem se i přes svůj handicap stal Ankan Ningen Banken se ziskem 51bodů a titulem Mistr Čech, CACT.
Závěrem můžu ještě říci, že mě osobně se areál moc líbil. Občerstvení výborné a nálada mezi basenjisty také skvělá. Okolní les a nádherné počasí lákalo k procházkám. Nebýt toho prokletého navijáku neměl by tento coursing chybu.
 

M. Mečířová